Expertisenetwerk Bèta Onderwijs

Velon-Velov Congres 2026

| PO | VO | MBO |

Eigenwijs en eigentijds opleiden

veloncongres.nl

Ook een ontmoetingsplaats voor ELWIeR, Ecent en STEM22/NEBO!

Registratie

Thema

Het thema van het Velon Congres 2026 in Amsterdam is ‘Eigenwijs en eigentijds opleiden’. We hebben hiervoor gekozen met een knipoog naar de Amsterdamse eigenwijsheid en branie, maar wat wij hiermee willen uitdrukken is dat wij als opleiders gebaat zijn bij creativiteit, bij het vermogen om anders te denken en om te denken, de durf om af te wijken van de gebaande paden, om risico’s te nemen, om te innoveren en te experimenteren.

We leven in een tijd waarin veel in beweging is. De vele veranderingen in de maatschappij, in ons werkveld, in de doelgroep die we opleiden, in de kaders, in de interne en externe samenwerking vragen niet alleen om flexibiliteit en flexibilisering, maar om creatieve, onverwachte, out of the box oplossingen.

Inmiddels zijn er al veel voorstellen voor inhoudelijke bijdragen ingediend, die in de komende periode worden beoordeeld. Om aandacht te vragen voor de veranderingen die het werk van lerarenopleiders op dit moment kenmerken, zijn de voorstellen binnen één van de volgende vier programmalijnen ingediend:

1. Veranderingen in de context: de kunst van het opleiden in complexiteit
2. Veranderingen in de doelgroep: meer maatwerk in leren en opleiden
3. Veranderingen in de samenwerking: meer verbinding, nieuwe netwerken
4. Veranderingen in de onderwijskaders en in onderzoek

In 2026 bundelen de lerarenopleidingen van de Metropoolregio Amsterdam hun krachten om een inspirerend en vernieuwend congres neer te zetten. Deze samenwerking vindt plaats binnen de regionale alliantie ALMA, waarin de volgende instellingen zich verenigen:

  • Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten
  • Hogeschool Inholland
  • Hogeschool IPABO
  • Hogeschool van Amsterdam
  • Universiteit van Amsterdam (UvA)
  • Vrije Universiteit Amsterdam (VU)
  • Windesheim Almere

ELWIeR en Ecent als één STEM