Rekenproblemen in het mbo
| MBO |
![]() |
Groot, A., Jonker, V., Wijers, M. and Hoogland, K. (2025). Rekenproblemen in het mbo. Over de ernst, omvang en diversiteit van rekenproblemen en dyscalculie in het mbo (PDF). ‘s-Hertogenbosch: ECBO i.s.m. UU en HU (“rekencollectief”). |
Het onderzoek Rekenproblemen in het mbo richtte zich op het verkrijgen van inzicht in de ernst, omvang en diversiteit van rekenproblemen en dyscalculie bij mbo-studenten. De centrale vraag was hoe deze problemen worden vastgesteld, welke belemmeringen ze veroorzaken en welke tools en maatregelen kunnen worden ingezet om de problemen aan te pakken.
Het onderzoek bestond uit een literatuurverkenning, interviews met experts en betrokkenen, een digitale enquête onder mbo-instellingen en consultatiesessies met rekendocenten.
Reactie OCW (in brief aan TK, mei 2025):
“Rekenen is onmisbaar in het dagelijks leven en in het beroep. Denk aan het begrijpen van een kassabon, het lezen van bouwtekeningen of het doseren van medicijnen. Het rekenexamen voor mbo-studenten telt sinds studiejaar 2022-2023 mee voor het diploma van mbo-studenten. Uw Kamer heeft een petitie in ontvangst genomen waarin zorgen worden geuit over de moeilijkheid van het rekenexamen voor studenten met dyscalculie en andere hardnekkige rekenproblemen. Naar aanleiding van deze signalen heb ik onderzoek laten uitvoeren naar rekenproblemen in het mbo, waaronder dyscalculie. Het rapport is meegestuurd met deze Kamerbrief. Uit dit onderzoek en uit recente cijfers van de Coöperatie Examens MBO blijkt dat een meerderheid van de studenten, inclusief studenten met rekenproblemen, met passende begeleiding gelukkig kan slagen voor het nieuwe rekenexamen.”
Verwijzingen
- Groot, A., Jonker, V., Wijers, M. and Hoogland, K. (2025). Rekenproblemen in het mbo. Over de ernst, omvang en diversiteit van rekenproblemen en dyscalculie in het mbo (PDF). ‘s-Hertogenbosch: ECBO i.s.m. UU en HU.